Když se po první světové válce z trosek Rakousko-uherské říše zrodila 28. října 1918 první československá republika a její občané začali budovat nový život, byla to i bolevecká mládež, která se svou činností zapojila do budování nově zrozeného státu. Založila kroužek boleveckých studujících „Vlastimil“ a na schůzkách v hostinci „Na vršíčku“ konala pravidelné vzdělávací recitační zpěvní a debatní večery.
Mládí, příroda a sport, jsou nerozluční přátelé, proto si mládež ustavila kroužek míčových her a sjednotila se na kopanou. Společně s novými nadšenci sportu, kteří přežili válečné útrapy a vrátili se do svobodné vlasti, obětovali svůj volný čas pro kopanou.
Úředním povolením ze dne 13. června 1919 vznikl „ Fotbalový kroužek – Bolevec“, který se právoplatně stal 3.11.1919 pronajímatelem pozemku státních drah o výměře 4000m2. Za člena župy byl přijat až 30. ledna 1921 a během století prošel několika změnami názvů.
V roce 1934 byla postavena klubovna a sklep. Tato událost měla velký ohlas v západočeském tisku, který seznámil svoje čtenáře s následujícím sdělením: „ SK Bolevec oslavuje otevření klubovny“.
Bolevecký sportovní klub proto prožívá radostný den. Během jednoho roku vložil do svého hřiště tak důkladné investice, že se zdá, jakoby celá ta práce byla vykonána přes noc. Postavení klubovny znamená pro SK Bolevec soustředění činnosti a pevný bod, k němuž jistě přilnou všichni místní sportovní příznivci.
V roce 1939 po šesti letech dosáhl postupu do 1.B třídy. Tento rok byl však rokem fašistické okupace a jako takový byl poznamenán zákazem všeho, co mohlo prokázat národní hrdost.
Na mistrovství západočeských amatérů se mužstvo v Bolevci stalo největším překvapením a v dvacátém roce klubu postoupilo do 1.A třídy. Tým nebyl dosud poražen a vedl tabulku s 11 body a skóre 16:5, což je na nováčka jistě slušný výsledek. V letech 1941-1945 byla však vlivem nacistické okupace silně omezena činnost oddílu. Od roku 1946 do roku 1951 nastaly doby rozháraných sportovních poměrů. Litujeme toho, že nemůžeme podat i když stručný, ale žádaný přehled o činnosti klubu.
Do roku 1951 se klub jmenoval Sokol Medika Bolevec a v roce 1953 byla znovu zahájena činnost pod novým názvem oddíl kopané Sokol Bolevec.
V roce 1958 byly dokončeny trubkové bariéry a dohotoveno poškozené oplocení.
V roce 1959 bylo započato s přístavbou kabin se sprchami, dehtováním střech, nátěrem bariér a dalšími úpravami.
Rok 1960, byl významný svým výročím 500 let založení obce Bolevec, byl rokem zvýšené aktivity v naší okrajové čtvrti města Plzně.
V roce 1966 pokračuje oddíl ve sportovních stycích se sportovci NDR.
V roce 1968 byly vlivem událostí tohoto roku, styky s těmito sportovci přerušeny.
Zimní měsíce roku 1980 přinášejí zahájení dosud nepoznané výstavby, Prokopávkou, která tolik leží na srdci celému oddílu kopané, především pak otci myšlenky Pavlu Kostlivému. Oddíl získává nové hráče, kteří nacházejí domov v novém sídlišti.
V roce 1980 – 1990 kdy se rychlým tempem mění tvář Bolevce jako takového a vzniká Severní předměstí, jsou dány předpoklady k celkovému růstu veškeré činnosti v boleveckém fotbale.
Nejkrizovějším rokem v dějinách boleveckého fotbalu lze považovat rok 1990.
Na základě „sametové revoluce“ dochází jak mezi členy, tak i mezi funkcionáři výboru FO k rozkolu v názorech na další vývoj fotbalu v Bolevci. V době, kdy se všichni společně aktivně podíleli na vybudování nového fotbalového stánku s moderním zázemím, přichází popsaná situace, jako rána. Jméno boleveckého fotbalu tak ztrácí na jeho dobrém postavení. Po sportovní stránce lze toto nešťastné období hodnotit, jako prohru všech, kteří se na vzniklé situaci podíleli, včetně vedení TJ Sokol Bolevec. S odstupem času, kdy emoce vychladly, můžeme konstatovat, že situace z tehdejší doby byla řešitelná a události nemuseli dojít k takovým závěrům. Doplatil na to samozřejmě především fotbal jako takový.
Pro fotbalový oddíl se stala slavnostní schůze v listopadu 1996 nejen významnou směrem k jubileu, ale i v zásadní změně ve vztazích mezi FO SSC a SK Bolevec. Členové SK se ve velké míře jednání zúčastnili a ukázalo se, že všichni mají stejný cíl – aby bolevecký fotbal měl vyšší úroveň a patřil zase k nejlepším v Plzni. Lze říci, že z velké části byly odstraněny názorové rozdíly a další léta ukázala, že výše uvedený rozkol byl zbytečný. Je opravdu dobře, že se názory opět sblížily a že i jako rozumní lidé, kteří mají rádi bolevecký fotbal opět táhnou za jeden provaz.
V roce 1997 byl přejmenován na SSC Bolevec (SDRUŽENÍ SPORTOVNÍCH KLUBŮ BOLEVEC).
Zdroj: Brožura vydaná k 80. letům vzniku SSC Bolevec
V letech 2019-2021 město Plzeň v areálu Na Prokopávce provedlo rozsáhlou rekonstrukci. Areál byl slavnostně otevřen 12.7.2021 zástupci města. Vznikla zde nová sportovní hala, malá tělocvična a ubytovací zařízení s restaurací. Ve vnějších prostorách prošlo revitalizací fotbalové hřiště o rozměrech 70 x 105 metrů s umělým travním povrchem, město vybudovalo zcela novou in-line dráhu, parkoviště i rampu pro pěší a vozíčkáře. Bolevec byl tak nucen během rekonstrukce putovat po pronajatých hracích plochách v okolí Plzně.